– CZERWIEC 2013 –

28.06.2013r.   Nabożeństwo w kościele na zakończenie roku szkolnego

no images were found

 

28.06.2013r.   Zakończenie roku w grupie Rybitwy

no images were found

 

24.06.2013r.   Zajęcia otwarte w grupie Rybitwy

no images were found

 

18.06.2013r.   Pożegnanie 6-latków w grupie Skotnicy

Dnia 18 czerwca grupa VII uroczyście żegnała Przedszkole. Dzieci odtańczyły poloneza, zarecytowały i zaśpiewały. To był dzień szczególny, zakończył się pierwszy etap dziecięcej edukacji, wkrótce będą uczniami. Ogromną niespodzianką dla dzieci było przedstawienie „Rzepki” w którym aktorami byli rodzice. To był występ, który zasługiwał na OSCARA – dziękujemy!

no images were found

 

14.06.2013r.   Wycieczka Rodzinna grupa Kołodzieje

W piątek 14 czerwca 2013r. odbyła się wycieczka rodzinna, w której wzięły udział dzieci z grupy II Kołodzieje wraz z rodzicami, dziadkami, babuniami i swoimi Paniami. Celem naszej wycieczki było Gospodarstwo Agroturystyczne „Poniatówka” w Żydowie koło Wrześni. Od rana martwiła nas troszkę pogoda jednak wypogodziło się i wycieczka była bardzo udana. Podczas pobytu uczestnicy mieli możliwość zwiedzania starej kuźni, muzeum przedmiotów używanych dawniej na wsi, skosztować ciasta drożdżowego, pysznych rogalików, słodyczy. Punktem kulminacyjnym wyjazdu były zawody sportowe, w których dzieci konkurowały z dorosłymi w następujących konkurencjach: bieg w workach, przeciąganie liny, wyścigi nart, rzuty ringo. Dużą atrakcją cieszyły się wyścigi na taczce a także dojenie krowy. Wszystkie te zajęcia i zabawy sprawiły wszystkim wiele radości. Tak zmęczeni i głodni zostaliśmy zaproszeni na wspólne biesiadowanie przy ognisku – kiełbaski były pyszne. Czas jednak szybko upłynął na wspólnych zabawach i trzeba było wracać do Gniezna – do przedszkola.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wesołą zabawę i mile spędzony czas.

Pani Ela i Pani Ania

no images were found

 

14.06.2013r.   Ekolider 2013r.

Dnia 14 czerwca odbyło się ogłoszenie wyników XIII Konkursu Ekologicznego Ekolider 2013r., w którym nasze przedszkole bierze coroczny udział. W tym roku zdobyliśmy wyróżnienie w kategorii – Przedszkola. Zostaliśmy uhonorowani medalami i zdobyliśmy nagrody dla naszego przedszkola. Po rozdaniu nagród odbyło się ognisko, na którym dzieci samodzielnie piekły kiełbaski. Pogoda i humory dopisywały. Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom, którzy przyczynili się do zdobycia tego wyróżnienia.

no images were found

 

03.06.2013r.   Spotkanie z Panem Leśniczym

no images were found

 

03.06.2013r.   Dzień Dziecka

Kołodzieje

 

Kowale

no images were found

Zduny

no images were found

 

Rybitwy

no images were found

 

Szczytnicy

no images were found

 

– MAJ 2013 –

24.05.2013r.   Dzień Mamy i Taty

Maj i czerwiec to miesiące, w których w szczególny sposób pamiętamy o Rodzicach. W związku z tym w piątek 24 maja w Naszym Przedszkolu odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Mamy i Taty. Każda z grup przygotowała na ten dzień szereg atrakcji, żeby umilić czas wyjątkowym gościom. były m. in. zabawa taneczna przy muzyce zespołu DUET, „Kalambury”, malowanie twarzy, zawody sportowe, słodki poczęstunek oraz występy artystyczne dzieci. Tego dnia na twarzach wszystkich Rodziców widać było radość, dumę, zadowolenie i wzruszenie.

Grupa Kołodzieje – zobacz

Grupa Zduny – zobacz

Grupa Kowale – zobacz

 

22.05.2013r.   Rybitwy podczas zabawy na placu przedszkolnym

no images were found

 

21.05.2013r.   Olimpiada sportowa przedszkolaków „Od przedszkolaka do olimpijczyka”

W pierwszy dzień Olimpiady Sportowej to uroczyste otwarcie podczas, którego każde z przedszkoli idzie w paradzie prezentując swoją drużynę. Ponadto był znicz olimpijski zapalony przez specjalnego gościa Wojtka Lisieckiego – żużlowca oraz była powieszona flaga olimpijska. Specjalni goście prezentowali swoje umiejętności między innymi grupa taneczna oraz grupa Capoeria co bardzo podobało się przedszkolakom. Następnie przez trzy dni przedszkolaki brały udział w sportowych rywalizacjach co okazało się dobrą zabawą.

no images were found

 

20.05.2013r.   Rok Witolda Lutosławskiego

Rok 2013 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Witolda Lutosławskiego w setną rocznicę jego urodzin. Witold Lutosławski to polski kompozytor współczesny i dyrygent, a także pianista. Uważany za najwybitniejszego – obok Chopina i Szymanowskiego – polskiego kompozytora wszech czasów.Z tej okazji dzieci z grup RYBITWY I SKOTNICY uczestniczyły w zajęciach muzycznych prowadzonych przez panią z gnieźnieńskiej szkoły muzycznej. Zajęcia wśród dzieci cieszyły się dużym zainteresowaniem.

no images were found

 

10.05.2013r.   „Wiosenna bajka”

W ramach projektu edukacyjnego „Cztery Pory Roku Przedszkolaka” zaprosiliśmy do przedszkola „Niecodziennego Gościa” – Panią metodyk Marię Ruminiecką, która przeczytała dzieciom bajkę. Tym razem było to opowiadanie do kolejnej pory roku – Wiosny. Przedszkolaki miały możliwość usłyszeć w jaki sposób krasnoludki przygotowywały się do przyjścia wiosny. Dzieci wspólnie z Panią Marią rozwiązywały zagadki i rozmawiały o oznakach obecnie panującej wiosny.

Serdecznie dziękujemy Pani Marii Ruminieckiej za przybycie i miłe spotkanie.

no images were found

 

 – KWIECIEŃ 2013 –

29.04.2013r.   Konkurs „W krainie wierszy Juliana Tuwima”

W Przedszkolu nr 17 odbył się konkurs międzyprzedszkolny  pt: ” W krainie wierszy Juliana Tuwima”, w którym wzięli udział chłopcy z grupy Szczytnicy – Alex i Nikodem . Dzieci  miały wiele różnorodnych zadań do wykonania, w których wykazały się  znajomością twórczości tego autora. Poprawność wykonywanych zadań oceniała komisja w składzie: Dyrektor Przedszkola nr 17 Pani Grażyna Hybza, Zastępca Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Pani Romana Lechert, doradca metodyczny Pani Maria Ruminiecka oraz 2 nauczycielki wybrane drogą losowania. Wszyscy  uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy, którymi mogły się nacieszyć podczas słodkiego poczęstunku.

no images were found

 

26.04.2013r.   Julian Tuwim w przedszkolu

Grupa Skotnicy w ramach poznawania twórczości Juliana Tuwima przygotowała inscenizację do wiersza „Rzepka”. Wprowadzając inne dzieci w świat sztuki – literatury zaprezentowano jeszcze inne znane wiersze poprzez recytację i śpiew.

no images were found

 

25.04.2013r.   Biesiada na ludowo

25 kwietnia 2013 roku grupa RYBITWY reprezentowała nasze przedszkole w konkursie „Biesiada na ludowo”. Dzieci przebrane były w tradycyjne stroje, śpiewały oraz zatańczyły taniec ludowy „Walcerek i Wisielak”.

no images were found

 

24.04.2013r.   Teatr Vaska w przedszkolu

Teatr objazdowy „VASKA” z Torunia zagościł w naszym przedszkolu 24 kwietnia 2013 roku. Nawiązując do tradycji dawnych wędrownych lalkarzy dociera wszędzie tam, gdzie teatry stacjonarne dotrzeć nie mogą. Charakter pracy teatru objazdowego najlepiej oddają słowa mistrza sztuki lalkarskiej – Jana Wilkowskiego: „Gdzie parawan stanie tam nasze mieszkanie…”. Dzieci z zachwytem obejrzały spektakl pt.: „Złota Rybka”, który przedstawia głównych bohaterów – Rybaka i jego żonę we współczesnym świecie. Do opowieści wprowadzono… reklamy, na które dzieci reagują spontanicznie śmiechem i oklaskami na coś znajomego. Zostały nam przedstawione dwa światy w baśni: akwarium Rybaka i telewizor Rybakowej. Szczególną uwagę zwróciła również dekoracja, na której tle na zasadzie teatru cieni pojawiły się animacje, a te zaś wprowadziły dzieci w nastrój tajemniczości i niezwykłości. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

no images were found

 

18.04.2013r.   Kołodzieje na spotkaniu w Bibliotece Publicznej

W czwartek 18 kwietnia dzieci 4-letnie z grupy Kołodzieje wzięły udział w ciekawym zajęciu przygotowanym przez Panie Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej Filia nr 9. Tematem spotkania było życie i twórczość Juliana Tuwima (2013 rok jest właśnie poświęcony temu poecie). Dzieci miały możliwość wysłuchania kilku wierszy m. in. Lokomotywa, Bambo, Zosia Samosia. Wspólnie z Panią prowadząca zajęcia rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w zabawach ruchowych, oglądały książki z wierszami Tuwima.

 

Dziękujemy bardzo Pracownikom Biblioteki Publicznej nr 9 za miłe i ciekawe spotkanie.

 

no images were found

 

 

18.04.2013r.   Wizyta w ogródkach grupowych

 Wraz z nadejściem wiosny przedszkolaki wyruszyły na plac przedszkolny do swoich ogródków grupowych. Każda z grup siała nasiona oraz sadziła w nich kwiaty, o które teraz będzie systematycznie dbać.

 

no images were found

no images were found

 

 

18.04.2013r.   Harcerze w przedszkolu

Dnia 18 kwietnia 2013 roku nasze przedszkole odwiedzili harcerze, którzy w każdej grupie przeprowadzili zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. W każdej grupie harcerze dzielili dzieci na mniejsze grupy, w których przeprowadzali konkretne szkolenie. I tak dzieci utrwalały sobie wszystkie numery alarmowe; uczyły się udzielania pierwszej pomocy w tym bandażowania. Zajęcia cieszyły się wśród przedszkolaków ogromnym zainteresowaniem.

 

no images were found

 

 

17.04.2013r.   I turniej piłki nożnej – „Szukamy Młodych Talentów”

Dnia 17 kwietnia 2013r. grupa VI Rybitwy i VII Skotnicy uczestniczyły w I turnieju piłki nożnej przedszkolaków „Szukamy Młodych Talentów” organizowanym przez Klub Sportowy „Gniewko”. Organizatorzy zadbali o to by każde dziecko otrzymało medal z rąk Pana Prezydenta Jacka Kowalskiego.

no images were found

 

17.04.2013r.   Konkurs o Gnieźnie

Dnia 17 kwietnia 2013r. Zosia i Krzysztof z grupy RYBITWY reprezentowały nasze przedszkole w konkursie „Czy znasz swoje miasto” organizowanym przez Przedszkole nr 10 w Gnieźnie. Podczas konkursu dzieci miały za zadania: ułożyć puzzle ze znanymi obiektami miasta, rozpoznać i je nazwać. Następnie odpowiedzieć na pytania dotyczące historii Gniezna. Uwieńczeniem konkursu było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej gnieźnieński rynek w przyszłości. Na koniec wszystkich czekał słodki poczęstunek oraz dyplomy i nagrody. Nasza reprezentacja wykonała wszystkie zadania bardzo dobrze.

no images were found

 

16.04.2013r.   Konkurs śladami bohaterów Juliana Tuwima

16 kwietnia 2013 roku grupa SZCZYTNICY brała udział w konkursie pt.: Śladami bohaterów Juliana Tuwima”. Wystawiliśmy wiersz pt.: „Rzepka”. Dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na prawdziwej scenie przed publicznością i zapoznały się z twórczością Juliana Tuwima.

no images were found

 

16.04.2013r.   Wizyta na składowisku odpadów w Lulkowie

We wtorek dzieci z grup Kołodzieje i Kowale wraz z paniami wzięły udział w wycieczce na składowisko odpadów w Lulkowie. Dzieci były bardzo ciekawe jak takie składowisko wygląda i czemu ono służy. Pracownicy oprowadzili dzieci po całym terenie dokładnie pokazując poszczególne jego miejsca i przeznaczenie. Na wycieczce przedszkolaki dowiedziały się, że wszystkie przywożone śmieci są odpowiednio segregowane i składane w specjalnie wyznaczonych miejscach, Jedno z miejsc było przeznaczone na stłuczkę szklaną. Tutaj szkło segregowane jest na białe i kolorowe. Poza tym dowiedziały się jak powstaje kompost i dlaczego bardzo ważne jest odkręcanie nakrętek w butelkach plastikowych. Pracownik wysypiska pokazywał dzieciom także wagę, która przy wjeździe waży dostarczone śmieci. My także zostaliśmy zważeni – łączna waga wszystkich uczestników wycieczki wyniosła 840 kilogramów. W dalszej części spotkania dzieci mogły zobaczyć maszynę, która prasuje butelki plastikowe, stos opakowań szklanych i całą „górę” śmieci, które nie podlegają segregacji. Wycieczka na wysypisko była dla przedszkolaków ciekawą lekcją na temat segregacji odpadów.

Bardzo serdecznie dziękujemy Władzom i Pracownikom Składowiska w Lulkowie za udostępnienie i przedstawienie obiektu.

no images were found

 

16.04.2013r.   Kołodzieje i Kowale poznawały pracę Pana Weterynarza

W ramach tematyki tygodnia „Poznajemy zawody Naszych rodziców” grupa 4-latków Kołodzieje i grupa Kowale udała się na wycieczkę do gabinetu weterynaryjnego prowadzonego przez Rodziców Kacperka. Na miejscu spotkaliśmy się z panem weterynarzem, który opowiedział nam o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, że praca weterynarza jest bardzo trudna, ale i wdzięczna. Pan weterynarz mówił nam jak należy opiekować się zwierzętami oraz co robić, gdy nasz ulubieniec zachoruje. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się bardzo dużo ciekawych i ważnych informacji dotyczących opieki nad zwierzętami. Pan oprowadził nas po swoim gabinecie, pokazał rozmaite przyrządy służące do leczenia zwierząt. Bardzo miło wspominamy wycieczkę do gabinetu weterynaryjnego.

Serdecznie Dziękujemy Państwu Sałacińskim za zaproszenie i za ciekawe spotkanie.

no images were found

 

10.04.2013r.   Konkurs ekologiczny

Kształtowanie świadomości ekologicznej to proces, który powinien rozpoczynać się już na etapie edukacji przedszkolnej, by dbania o środowisko i uwrażliwiania najmłodszych na piękno otaczającej je przyrody. W naszym przedszkolu od wielu już lat przybliżamy dzieciom zagadnienia związane z ekologią i troską o środowisko. W ostatnich dniach tj. 10 kwietnia starszawy z grupy RYBITWY i KOWALE reprezentowali nasze przedszkole w konkursie ekologicznym, gdzie mieli okazję wykazać się swoją wiedzą. Usatysfakcjonowani wrócili z nagrodami i dyplomami do przedszkola.

no images were found

 

– MARZEC 2013 –

27.03.2013r.   Wielkanoc u Małych Piastów

Dnia 27 marca 2013r. dzieci z grupy ZDUNY wystąpiły dla społeczności przedszkola w przedstawieniu pt: „W poszukiwaniu wielkanocnego zajączka”. Mali aktorzy poprzez swoje pole przybliżyli na zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych. Na koniec występu wszystkie dzieci i Panie zostały oblane wodą wedle tradycji poniedziałku wielkanocnego. Następnie odbył się krótki konkurs dotyczący znajomości tradycji wielkanocnych, a na sam koniec każda z grup zaprezentowała swoją pisankę.

no images were found

 

22.03.2013r.   Konkurs „Rodzinna Palma Wielkanocna”

Obchody Świąt Wielkanocnych były okazją do zaprezentowania się grupy Skotników w konkursie międzyprzedszkolnym , pt.”Rodzinna Palma Wielkanocna”, w którym zajęła trzecie miejsce.
Jako laureaci konkursu, przedstawiciele grupy uczestniczyli dnia 22.03.2013r. w uroczystym ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród. Najcenniejszą nagrodą dla grupy było jednak to, iż wykonana wspólnie palma stanowiła element dekoracji Grobu Pańskiego w Katedrze Gnieźnieńskiej.

no images were found

 

21.03.2013r.   Pożegnanie zimy, powitanie wiosny!

Pomimo mroźnej pogody oraz dużej ilości śniegu za oknem, zawitała astronomiczna wiosna. Tradycyjnie przedszkolaki żegnały zimę paląc Marzannę podczas ogniska organizowanego przez Gnieźnieńską Spółdzielnię Mieszkaniową. W bieżącym roku z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, pożegnanie zimy w tej formie zostało odwołane. Grupy: Kowale, Skotnicy, Zduny, Rybitwy i Szczytnicy postanowiły rozprawić się z zimą i wzięły udział w zajęciach warsztatowych zorganizowanych na terenie Przedszkola. Wspólnie rozmawialiśmy o zwyczajach i tradycjach, tworzyliśmy zimową kukłę – Marzannę, śpiewaliśmy piosenki. Chociaż Marzanna stawiała pewien opór została wyprowadzona za drzwi. A my z utęsknieniem czekamy na pierwszy oznak wiosny!

no images were found

 

20.03.2013r.   Konkurs „W świecie bajek, baśni i legend”

Nasze przedszkole wzięło udział w konkursie „W świecie bajek, baśni i legend”, które odbyło się 20 marca 2013r w Przedszkolu nr 2 w Gnieźnie. „Małych Piastów” reprezentowały dziewczynki z grupy Rybitwy. Podczas konkursu zorganizowano kilka konkurencji. Atmosfera całego spotkania była bardzo miła, dzieci bardzo dobrze się bawiły. Na koniec każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz nagrody.

Dyplom – zobacz

no images were found

 

20.03.2013r.   Rybitwy na konkursie

20 marca grupa VI „Rybitwy” wzięła udział w konkursie pt. „W świecie bajek, baśni i legend”. Na konkurs został również przygotowany plakat pt. „Jaś i Małgosia”, wystawiony w siedzibie organizatora konkursu – w Przedszkolu nr 2.

no images were found

 

20.03.2013r.   Zajęcia otwarte w grupie Kołodzieje

W środę 20 marca 2013 roku dzieci z grupy Kołodzieje wraz ze swoją Panią zaprosiły rodziców na zajęcie otwarte, którego tematem były „Zwyczaje i tradycje Wielkanocne”. Na początku jednak w holu naszego przedszkola dzieci zaprezentowały przygotowane przedstawienie pt. „Pożegnanie zimy”, po którym wspólnie wróciliśmy do sali. Tam na dzieci czekał Wielkanocny zajączek z koszyczkiem pełnym kolorowych kopert. W każdej kopercie znajdowała się karteczka z zadaniem, które dzieci miały rozwiązać. W ten sposób zaprezentowały swoje umiejętności: matematyczne, językowe, muzyczne, a na koniec także manualne. Wspólnie z rodzicami i przybyłymi tego dnia również babciami ozdobiły „Jajka Wielkanocne”. Ten dzień chodź jeszcze zimowy, był bardzo radosny. Na zakończenie spotkania wszyscy złożyli sobie życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

no images were found

 

18.03.2013r.   Niecodzienny Gość w Naszym Przedszkolu

W poniedziałek 18 marca dzieci z wszystkich grup zebrały się w holu, powodem tego spotkania, była wizyta niecodziennego Gościa. W ramach projektu edukacyjnego „Cztery Pory Roku Przedszkolaka” zaprosiliśmy do Naszego Przedszkola Panią Katarzyna Adamczyk-Kuźmicz  – aktorkę pracującą na co dzień w gnieźnieńskim teatrze. Naszego Gościa poprosiliśmy o przeczytanie bajki, gdyż założeniem powyższego projektu jest zapraszanie znanych Gnieźnian właśnie do czytania fragmentów opowiadań, wierszy, bajek, baśni. Przypomnimy, że pierwszym Gościem był Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna – Czesław Kruczek. Pani Kasia przygotowała dla dzieci baśń pt. „Kopciuszek”, Przedszkolacy, którzy byli na sztuce w teatrze doskonale pamiętali, iż Pani Kasia grała w niej tytułową rolę – Kopciuszka. Po przeczytaniu historii biednej i pracowitej dziewczynki, aktorka opowiedziała o swojej codziennej pracy i serdecznie zachęcała do odwiedzania Teatru.

Serdecznie dziękujemy

Pani Katarzynie Adamczyk – Kuźmicz

za miłe i bardzo ciekawe spotkanie.

no images were found

15.03.2013r.   Zajęcia otwarte w grupie Szczytnicy

Dnia 15 marca 2013r. rodzice dzieci oddziału IV „Szczytnicy” zostali zaproszeni na zajęcia otwarte. Temat zajęcia to „zabawa z literą a, A” z zastosowaniem odmiennej metody nauki czytania. I. Majchrzak

no images were found

 

15.03.2013r.   „Pożegnanie zimy” przedstawienie dzieci z grupy Kołodzieje

Na kilka dni przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny, dzieci z Grupy Kołodzieje przygotowały dla Wszystkich Przedszkolaków przedstawienie pt. „Pożegnanie zimy”. Były piosenki, wierszyki i piękne stroje. A wszystko na pożegnanie zimy.

Żeby zrobić miejsce wiośnie najpierw trzeba było wygonić zimę. Z tym dzieci nie miały najmniejszego problemu. Z radością śpiewały „Wsiadaj zimo na sanki i uciekaj już, zabierz śnieżne bałwanki, zabierz wiatr i mróz…”.

Mamy nadzieję, że wiosna już niedługo zagości na dobre.

no images were found

 

11.03.2013r.   Kosmiczny dzień w grupie Szczytnicy

W grupie IV „Szczytnicy” z tytułu tematu kompleksowego obchodziliśmy „Kosmiczny dzień”. Bawiliśmy się w kosmiczne zabawy, malowaliśmy kosmicznie twarze a Pani Joanna będąca na praktykach pedagogicznych zrobiła kosmiczne zdjęcia. Było super, zresztą sami zobaczcie.

no images were found

 

11.03.2013r.   „Mali Piastowie” na Litwie w Przedszkolu „Gwiazdeczka”

W dniach od 04 – 06 marca 2013r. z Przedszkola nr 14 „Mali Piastowie” wyjechała delegacja do zaprzyjaźnionego Przedszkola „Gwiazdeczki” z Litwy – Radviliškis. W trakcie trwania tej wizyty Przedszkole „Gwiazdeczki” obchodziło uroczystość św. Kazimierza „Gurgu gurgu i Kaziuko targu”. Delegacja brała udział w Jarmarku z okazji tego święta gdzie miała możliwość oglądania różnych rękodzieł wykonanych przez dzieci i Panie z tamtego Przedszkola. Następnie wszyscy udali się na zwiedzanie i oglądanie poszczególnych grup z zaprzyjaźnionego Przedszkola. Dzieci przygotowały dla każdego drobny upominek. Gospodarze zaprosili gości do obejrzenia i wysłuchania Koncertu zespołu etnograficznego pt. „Aidijukai” oraz do wzięcia czynnego udziału w warsztatach. Wspólnie z dziećmi wykonywane były wycinanki, biżuterie, wytwory z wełny oraz lepienie z gliny. Odwiedzona została również Publiczna Biblioteka Miasta Radviliškis, w której można było podziwiać ekspozycję fotograficzną „Labas, Lenkija” (Witamy, Polska),a także zwiedzanie Centrum Rzemiosła w Pakiršinys gdzie oglądano wystawę twórczości ludowej. Cały pobyt uprzyjemniały tańce i śpiewy zespołu z Centrum kulturalnego – „Šelmiai”.
W ostatnim dniu wizyty doszło do podpisania umowy o współpracy między Przedszkolem „Mali Piastowie” z Gniezna a Przedszkolem „Žvaigždute” z Radviliškis. Umowa zobowiązuje do znajomości systemu oświaty w Polsce i na Litwie, uczestnictwo w warsztatach, zajęciach pokazowych, stałej wymianie doświadczeń edukacyjnych wykorzystując nowoczesne środki komunikacji. Umowy zostały podpisane przez dyrektor Przedszkola nr 14 z Gniezna – Gorettę Hanczewską, a dyrektor Przedszkola „Žvaigždute” z Radviliškis – Irenę Laužikieně. Obecni również byli: Burmistrz Miasta Radviliškis – Dariusz Brazys oraz koordynator współpracy zagranicznej z państwami wschodu – Jerzy Stachowiak. Delegacja wróciła do Gniezna zadowolona z bogatym bagażem doświadczeń.

 

no images were found

08.03.2013r.   Dzień Kobiet

8 marca – święto kobiet tych małych i dużych. W naszym przedszkolu z okazji tego święta bawiliśmy się przy programach artystycznych prezentowanych przez wszystkie grupy wiekowe: Bartodziejów, Kołodziejów, Kowali, Szczytników, Zdunów, Rybitwy i Skotników. Wszyscy nie tylko kobiety bawili się świetnie.

no images were found

06.03.2013r.   Kołodzieje i Kowale w Bibliotece

W środę 6 marca  dzieci z grup: Kołodzieje i Kowale odwiedziły Bibliotekę Publiczną – Filię nr 9. Dzieci miały możliwość zobaczenia, gdzie przeniesiono Bibliotekę, teraz znajduje się ona na osiedlu Orła Białego przy Gimnazjum nr 4.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się co to jest księgozbiór,  jaka jest różnica między księgarnią,  a biblioteką, co należy zrobić aby móc korzystać z biblioteki oraz co najważniejsze, jak szanować i dbać o książki zarówno te własne jak i wypożyczone. Przedszkolaki wypożyczyły książki do czytania w przedszkolu. Postanowiły niedługo znów tu zawitać.

W drodze powrotnej do przedszkola obserwowaliśmy zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie. Dzieci „szukały wiosny” – uważnie przyglądały się budzącym się rośliną, nasłuchiwały śpiewu ptaków i znalazły pierwsze wiosenne kwiatki – przebiśniegi.

no images were found

 

– LUTY 2013 –

20.02.2013r.   Zabawy na śniegu

Dziś był piękny mroźny dzień. Panie z dziećmi z grup Zduny, Skotnicy i Rybitwy postanowiły wykorzystać czas na zabawy na świeżym powietrzu. Ubrani w ciepłe czapki i szaliki ruszyliśmy na plac przedszkolny. Zabawy były świetne, szkoda tylko, że śnieg się nie lepił i nie mogliśmy ulepić wielkiego bałwana. „Coś” stworzyliśmy, jak wyszło oceńcie sami. Po zabawach odwiedziliśmy jeszcze karmniki dla ptaków aby dokarmić głodne zwierzęta. Zmarznięci ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

no images were found

 

19.02.2013r.   Pysznie i zdrowo w grupie Kołodzieje

W ramach tematu tygodnia „W kuchni” dzieci 4-letnie z grupy Kołodzieje poznały urządzenia kuchenne, zasady zdrowego odżywiania oraz sposoby przyrządzania potraw. W poniedziałek odwiedziły przedszkolną kuchnię, gdzie mogły zobaczyć, w jaki sposób przygotowywane są dla nich posiłki. Natomiast w środę 19 lutego, dzieci pod opieką pań podjęły się wielkiego wyzwanie – zrobiły zdrowe i kolorowe kanapki. Przyniosły do przedszkola potrzebne produkty , fartuszki, nożyki plastikowe i deseczki. Po starannym umyciu rączek i przygotowaniu stanowisk pracy, wszyscy razem zabrali się do pracy.

Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie! I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem!

Chcemy, aby nasze mamusie i tatusiowie zobaczyli, czym się zajmujemy w przedszkolu, jak miło i ciekawie spędzamy tu czas i jak wiele się uczymy po prostu doskonale się bawiąc!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

14.02.2013r.   Zimowe zabawy dzieci z grupy Kołodzieje

Zabawy na  śniegu są  bardzo przyjemne i sprawiają dzieciom dużo radości Korzystając ze sprzyjającej aury dzieci 4 –letnie z grupy Kołodzieje wyszły na plac przedszkolny i tego dnia wspaniale się bawiły. Na początek dzieci zamieniły się w tropicieli i szukały śladów pozostawionych na śniegu. Najbardziej podobały im się biegi po śladach,  jak również rzucanie śniegiem i lepienie bałwana.

no images were found

12.02.2013r.   Zabawa walentynkowa w „Vehikule Czasu”

Walentynki są okazją do okazywania pozytywnych uczuć, jakimi dzieci obdarzają się nawzajem, to przyjaźń, zaufanie i radość przebywania ze sobą. Dnia 12 lutego 2013 „Mali Piastowie” wzięli udział w zabawie walentynkowej, która została zorganizowana w Klubie Vehikuł Czasu. Tego dnia, zarówno dzieci, jaki i wychowawców obowiązywał kolor czerwony. Dzieci tańczyły i śpiewały. Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wiele radości, a uśmiech nie znikał z ich twarzy.

no images were found

06.02.2013r.   „Cała Polska czyta dzieciom” w grupie Rybitwy

Na początku lutego w grupie ,,Rybitwy” odbyło się kolejne spotkanie z książką w ramach kampanii ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Tym razem mogliśmy posłuchać głośnego czytania w wykonaniu mamy Dominiki. Dziękujemy i zapraszamy Rodziców do włączenia się w akcję.

no images were found

Bal Karnawałowy z Dziadkiem i Babcią

06.02.2013r.   Kołodzieje i Kowale

„Dziś dzień szczególny,

bardzo radosny.

Chociaż zimowy,

A nie dzień wiosny.

Każdy też o tym

Dobrze pamięta.

Że dzień jest jeden,

Ale dwa święta”

W środę 6 lutego Nasze Przedszkole odwiedziły Babcie i Dziadkowie dzieci z grupy Kołodzieje i Kowale. Wspaniali Goście przybyli tego dnia na wielki bal karnawałowy z okazji Ich święta. Uroczystość rozpoczęła się programem artystycznym przedstawionym przez dzieci. Wyśpiewano wiele piosenek o Babci i Dziadku, które bardzo podobały się publiczności. Ukochane wnuczęta w dowód pamięci i miłości wręczyły swoim najbliższym pięknie wykonane przez siebie prezenty i laurki.

Po występach artystycznych odbył się bal karnawałowy. Dzieci w bajkowych strojach wspaniale bawiły się ze swoimi Dziadkami. To była huczna zabawa z konkursami i tańcami. Zrobiono wiele zdjęć, aby zapamiętać ten szczególny dzień. Życzeniom, uśmiechom i całusom nie było końca. To był naprawdę radosny i szczęśliwy dzień. Dzięki takim chwilom nasi Dziadkowie czują, że są kochani, potrzebni i spełniają ważną rolę w życiu dziecka. Pamiętajmy o tym nie tylko  w styczniu, ale każdego dnia.

no images were found

no images were found

 

05.02.2013r.   Zduny i Skotnicy

Dnia  5 lutego w grupach Zduny i Skotnicy odbył się Balik karnawałowy z Babcią i Dziadkiem. Każda grupa zaprezentowała swój program artystyczny. Dzieci zaśpiewały piosenki oraz przedstawiły tańce skierowane dla solenizantów. Goście otrzymali drobne prezenty i laurki wykonane przez dzieci. Po słodkim poczęstunku dzieci zaprosiły Dziadków do wspólnej zabawy karnawałowej. Dzień ten był pełen wrażeń i radości.

no images were found

 

04.02.2013r.   Szczytnicy i Rybitwy

Dnia 4 lutego grupy SZCZYTNICY i RYBITWY miały zaszczyt gościć na balu karnawałowym Babcie i Dziadków. Każda z grup najpierw zaprosiła gości do swoich sal na krótki program artystyczny oraz kawę, herbatę i słodki poczęstunek. Oprócz wierszykówi piosenek dzieci przygotowały dla gości okolicznościowe prezenty. Po części artystycznej obie grupy wraz z Babciami i Dziadkami wzięły udział w zabawie tanecznej na holu naszego przedszkola. Wszyscy mieli dobre humory i bawili się wspaniale!

no images were found

 

01.02.2013r. Wspólne kolędowanie „Małych Piastów”

Dnia 01.02.2013 roku w naszym przedszkolu odbyło się wspólne kolędowanie, którego inicjatorem był rodzic z grupy SZCZYTNICY. Śpiewaliśmy kolędy przy akompaniamencie gitary oraz poznaliśmy budowę instrumentów strunowych.

no images were found

 

– STYCZEŃ 2013 –

29.01.2013r.   Rybitwy w Teatrze

Dnia 29 stycznia 2013 roku dzieci z grupy Rybitwy wzięły udział w XXI Spotkaniu Kolędników w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Występ na prawdziwej scenie bardzo ekscytował dzieci, ponieważ dotąd bywały w Teatrze tylko jako widzowie. Było to dla nich wielkie przeżycie, tym bardziej, że na ich występ byli zaproszeni dziadkowie i babcie, a więc mieli swoją publiczność. Nasi mali aktorzy stanęli na wysokości zadania i zebrali ogromne brawa oraz otrzymali od organizatorów słodki upominek.

no images were found

25.01.2013r.   Przedszkolaki pomagają ptakom przetrwać zimę

Jak co roku nasze przedszkolaki nie zapominają o pomocy ptakom w tym trudnym dla nich okresie. Kontynuując akcję” Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę” dzieci wspólnie ze swoimi Paniami rozstawiły na parapetach oraz na terenie placu przedszkolnego karmniki dla ptaków. Następnie wsypały do nich ziarenka i okruszki chleba, w ten sposób „Ptasia stołówka” została otwarta. Dzieci zobowiązały się, że systematycznie będą dbały o brzuszki głodnych ptaszków.

no images were found

24.01.2013r.   Zimowe zabawy na śniegu

Korzystając ze sprzyjającej pogody dzieci z grupy Rybitwy wybrały się wraz z Paniami na plac przedszkolny. Dzieci lepiły małe bałwanki, jak również urządziły bitwę na śnieżki. Po ciężkiej bitwie wszyscy byli już zmęczeni. I tak, zmęczone po tej przygodzie dzieci wróciły do przedszkola, by odpocząć i się ogrzać.

no images were found

– GRUDZIEŃ 2012 –

18.12.2012r.   Przegląd piosenki przedszkolnej

W dniu 18 grudnia 2012 roku grupa RYBITWY uczestniczyła w „Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej” o tematyce świątecznej. Występ odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury.

przeglad piosenki